Městská policie Přeštice

Hlídka mobil: 725 726 549
E-mail: mpolicie@prestice-mesto.cz

Vedoucí strážník: Bc. Pavel Hošťálek

ÚZEMNÍ PŮSOBNOST:  město Přeštice a městské části Skočice, Žerovice a Přeštice Zastávka

UPOZORNĚNÍ PRO OBČANY :  veřejná  prostranství  na  území  města Přeštice jsou monitorována Městským kamerovým dohlížecím systémem

Aktuality MP

Ztráty a nálezy

Bezpečný kraj

Základní informace:
     Podle zákona č. 553/1991 Sb. o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, je obecní (městská) policie orgánem obce, která podléhá přímo starostovi. Městská policie Přeštice byla zřízena obecně závaznou vyhláškou č. 6/2008 s účinnosti od 1.1.2009, která byla změněna obecně závaznou vyhláškou č. 4/2009. Její činnost spočívá především v zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku a plnění dalších úkolů, pokud tak stanoví zákon o obecní policii nebo zvláštní zákon, v rámci působnosti města Přeštice a městských částí Skočice, Žerovice a Zastávka. Spolupracuje v rozsahu stanoveném zákonem o obecní policii nebo zvláštním právním předpisem s Policií České republiky, se kterou město Přeštice dne 30.4.2009 uzavřelo koordinační dohodu o vzájemné spolupráci za účelem stanovení společného postupu při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku, státními orgány a orgány územních samosprávných celků. V současné době je v Přešticích 5 strážníků. Městská policie slouží všem občanům a každý má právo obracet se na strážníky se žádostí o pomoc.

Městská policie při zabezpečování místních záležitostí veřejného pořádku zajišťuje především následující činnosti:

• přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku,
  • dohlíží na dodržováním pravidel občanského soužití,
  • dohlíží na dodržování obecně závazných vyhlášek a nařízení obce,
  • podílí se v rozsahu stanoveném zákonem o obecní policii nebo zvláštním zákonem
    (o silničním provozu) na dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích,
  • podílí se na dodržování právních předpisů o ochraně veřejného pořádku a v rozsahu svých povinností a oprávnění stanovených zákonem činí opatření k jeho obnovení,
  • podílí se na prevenci kriminality v obci,
  • provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci,
  • odhaluje přestupky a jiné správní delikty, jejichž projednávání je v působnosti obce,
  • poskytuje za účelem zpracování statistických údajů Ministerstvu vnitra údaje o obecní policii

Při plnění dalších úkolů podle zákona o obecní policii nebo jiného zvláštního zákona zejména: