Město Přeštice
Masarykovo nám. 107
334 01 Přeštice
Zajímavé informace rychle dostupné z našeho obsahu.
Bylo vytipováno více než 30 investičních opatření, které přinesou úspory energie, nákladů i emisí skleníkových plynů a pomůžou město nasměrovat k dosažení cíle SECAPu snížit emise ve městě o 40 % do roku 2030.
SECAP a zjednodušeně nazývat energetickým jízdním řádem či energetickým plánem. Jeho základem je souhrn veškeré spotřeby na území obcí, tedy výroby tepla, spotřeby elektřiny, spotřeby plynu a uhlí a také spotřeby jiných paliv. Hlavním cílem energetického plánu je vytyčení cesty k dosažení 40% úspor pro cílový rok 2030. Pro dosažení takové úspory je potřeba mnoha různých úsporných opatření. Energetický plán proto obsahuje připravený zásobník investičních opatření, která lze mezi sebou porovnat podle nákladů a očekávaných přínosů. Kromě energetiky se SECAP věnuje také adaptačním opatřením na přizpůsobení města nadcházejícím klimatickým změnám. V případě Přeštic jde zejména o přívalové deště a bleskové povodně, ale také rostoucí teploty a delší období sucha.
Mezi jednotlivá opatření patří např. zateplení budov, výměna oken, modernizace zdroje tepla a osvětlení, výstavba fotovoltaických elektráren či jiná komplexní rekonstrukce budov v majetku města. Úsporná opatření nejen že snižují energetickou náročnost, a tedy náklady města, ale také umožňují zvýšit nezávislost dodávek energie. Klíčovou součástí energetického plánu je pravidelné sledování spotřeb, tzv. energetický management, který umožňuje průběžnou kontrolu spotřeb i odhalení mimořádných událostí.
Příprava energetického plánu (SECAPu) proběhla v rámci evropského projektu OwnYourSECAP. V České republice jsou partnery také města Tábor, Rožnov pod Radhoštěm či Žďár nad Sázavou. Hlavním cílem projektu je vytváření obecních energetických plánů a podpora s naplňováním úsporných opatření. Účast na projektu je pro Přeštice zdarma. Více o projektu na www.ownyoursecap.eu.
Další odkazy:
Projektové stránky OwnYourSECAP: https:// www.ownyoursecap.eu
Stránky českého partnera projektu, společnost SEVEn: https://www.svn.cz