Historie města

Historie města v datech

Nejstarší historie:

Historie města sahá do dávné minulosti a souvisí pravděpodobně se starou obchodní cestou, vedoucí povodím Berounky přes Plzeňskou kotlinu a dále proti proudu řeky Úhlavy až do Bavor. První písemná zmínka o Přešticích se váže k roku 1226. Tehdy se Přeštice jako trhová ves poprvé objevily na listině krále Přemysla Otakara I. V roce 1239 Přeštice koupil kladrubský klášter benediktýnů a zřídil zde probošství. Za husitských válek se Přeštic zmocnili Švihovští z Rýzmberka a drželi je po dvě století. V 18. století zasáhli benediktýni do dějin města znovu. Nejprve zde obnovili probošství a v letech 1750 – 1775 nechali vybudovat barokní chrám Nanebevzetí Panny Marie podle plánů význačného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera.

19. a 20. století:

Počátkem 19. století postihly město dva rozsáhlé požáry, při nichž mimo jiné  vyhořela také radnice,  panský dvůr i pivovar. To bylo pro město velmi nelehké období. I toto těžké období se městu postupně podařilo překonat. V roce 1832 byla postavena nová radnice. Rozvíjel se i obchod, proslulé byly zejména přeštické výroční a týdenní trhy, a to již od poloviny 19. století. K rozvoji města přispělo vybudování silnice z Plzně do Klatov, která se začala stavět v roce 1809. Od roku 1874 bylo možné využívat i železniční spojení – trať z Plzně do Klatov procházela v bezprostřední blízkosti města. Postupně se Přeštice staly sídlem všech okresních úřadů. Postavilo se mnoho nových budov: Okresní hejtmanství, Okresní záložna hospodářská, nová sokolovna, Okresní soud, pošta. Rozvoj města pozastavily válečné události – 1. a zejména 2. světová válka. Tehdy se z okresu Přeštice stal pohraniční okres sousedící s oblastí tehdejších Sudet.

Současnost:

Téměř sedmitisícové Přeštice jsou dnes největším městem jižního Plzeňska. Najdete zde širokou síť obchodů i nákupní centra,  novou budovu základní školy pro cca 950 žáků. Zdravotnické služby v Přešticích poskytuje řada praktických i odborných lékařů, své pobočky má ve městě několik peněžních ústavů, působí zde řada pojišťoven, kulturní a společenské vyžití zajišťuje Kulturní a komunitní centrum Přeštice, městská knihovna i Dům historie Přešticka. Z hlediska státní správy zaujímají Přeštice postavení obce III. typu, což v praxi znamená, že na Městském úřadu si vyřídíte mimo jiné občanské, cestovní nebo řidičské průkazy, stavební povolení a další úřední záležitosti.

Dnes je středa, 24. 5. 2017, 17:48:35

InfoKanál Přeštice