Město Přeštice
Masarykovo nám. 107
334 01 Přeštice
Zajímavé informace rychle dostupné z našeho obsahu.
Město Přeštice se po dohodě s Římskokatolickou farností Přeštice rozhodlo nechat zhotovit zvon
Sv. Jan Nepomucký – Zvon přátelství a vyhlásilo veřejnou sbírku na nový zvon.
Zvony ve věži kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích
V severní věži přeštického kostela Nanebevzetí Panny Marie se v současnosti nacházejí celkem čtyři zvony. U okna visí malý Umíráček z roku 1943, opodál jsou vedle sebe zavěšeny tři větší zvony: Hraníček z roku 1438, zvon Nový z roku 1824 a zvon Starý z roku 1497. Vedle zvonu Starého visíval ještě jeden zvon, od roku 1942 je však jeho místo prázdné.
Před druhou světovou válkou měla přeštická zvonice pět zvonů: Hraníček, Starý, Nový, Sv. Václav a jako umíráček sloužil malý zvon Jan Nepomucký. Ve zvoničce nad presbytářem byl ještě zvonek Sv. Vojtěch (Pozdvihováček). V roce 1942 byly všechny zvony z přeštického kostela sejmuty a zabaveny pro válečné účely. Na místě byl ponechán pouze zvon Starý. V roce 1943 pořídila přeštická farnost již zmíněný Umíráček a v roce 1945 se do přeštického kostela vrátily zvony Hraníček a Nový. Zvonička nad presbytářem a místo pátého zvonu v severní věži však zůstaly prázdné, zvony Jan Nepomucký a Sv. Václav (oba z roku 1929) a zvonek sv. Vojtěch se již nikdy nepodařilo najít.
O to, aby přeštická zvonice měla opět plný počet zvonů usiloval celý život přeštický patriot Jan Nepomuk Mrkvička (1927–2016), jeden ze zakladatelů Nadace pro dostavbu věží chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích a autor publikace Průvodce barokním chrámem Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích (2000). Na pořízení nového zvonu do přeštického kostela odkázal před smrtí 10 000 Kč. Podobně obyvatelé partnerského města Nittenau vybrali 9. prosince 2017 u příležitosti adventního koncertu přeštické Carminy mezi sebou 1500 euro, které byly určeny na přeštický kostel.
Město Přeštice se po dohodě s Římskokatolickou farností Přeštice rozhodlo nechat zhotovit zvon Sv. Jan Nepomucký – Zvon přátelství. Podle návrhu zvonaře Petra Rudolfa Manouška jej odlijí ve zvonařských dílnách v Holandsku. Zvon nejen nahradí ztracený zvon Jan Nepomucký z roku 1929 a doplní počet zvonů na věži chrámu do původního stavu. Bude zároveň symbolem přátelství mezi městy Přeštice a Nittenau a mezi oběma našimi zeměmi.
Hotovou voskovou formu zvonu zaslal Ing. Rudolf Manoušek vedení města 4. července 2018. Poté se uskutečnilo v Holandském Astenu jeho odlití a následně byl zvon převezen do Čech a opatřen srdcem, dřevěnou hlavicí a kováním.
Vyrobený zvon byl veřejnosti poprvé představen 21. října 2018 v Nittenau na první části oslav 25. výročí trvání partnerství. Podruhé v neděli 28. října téhož roku během oslav sta let republiky v KKC Přeštice. Zvon, slavnostně ozdobený květinami, zde odhalili přeštické veřejnosti současní i bývalí starostové obou měst a dcery Jana Mrkvičky. Při této příležitosti předal starosta města Nittenau na zvon finanční dar ve výši 38 475.
V závěru roku 2018 byl zvon převezen do Domu historie Přešticka, kde se veřejnosti na Tříkrálovém setkání 6. ledna 2019 představil také jeho tvůrce, Ing. Rudolf Manoušek.
Zájemci si zvon v přeštickém muzeu mohou přijít prohlédnout, případně vložit příspěvek do zapečetěné kasičky do května letošního roku. Zároveň pokračuje i sbírka na účet 115-6681740297/0100. Slavnost žehnání a zavěšení zvonu na věž kostela Nanebevzetí Panny Marie v Přešticích je plánována po svátku sv. Jana Nepomuckého v sobotu 18. května 2019. Stane se tak v roce 290. výročí jeho svatořečení.
Článek o přeštickém zvonu na Českém rozhlasu Plzeň: https://plzen.rozhlas.cz/do-prestic-dnes-dorazil-novy-zvon-7610929